High performance wrap-around labeling system l Round Bottle Cans Jars Rotray Way Labeling Solution
1.Motor : With a 750W servo-controlled labeling engine, it ensures the labeling speed and accuracy.
2.Machine Design : Equipped with three rotary tables for simultaneous bottle feeding and collection, the machine operates rather stably even at high speed.
3.Integrated Friction Feeding: High-speed automatic labeling system specifically engineered for stable and continuous feeding and collection of bottle.
4.Food & Pharma Grade Construction: Built with heavy-duty SUS304 stainless steel and anodized aluminum alloy to meet strict sanitation standards.
5.Intelligent Sensor Detection: Advanced German/Japanese photoelectronic sensors prevent missed labels and avoid wasting product or stickers.
6.High Efficiency & Seamless Integration: Smoothly syncs with existing food packaging lines, bottling systems, or filling machinery.
7.Global Safety Certified: Fully compliant with international market standards and carries an official CE Certification.
8.Premium Control System: Equipped with original Siemens PLC and a user-friendly smart Touch Screen for stable, intuitive operation.
9.High-Precision Driving: Driven by a high-end Servo Motor system, ensuring a labeling accuracy of up to ±1mm (depending on the product).
| Model | PLM-HZ-B |
| Driving Model | Servo system & German Novexx |
| Labeling way | Rotary way |
| Label material | Self-adhesive sticker, opaque or transparent label |
| Yield(pcs/min) | 100-500pcs/min |
| Suitable label size | L:10-300mm,H:10-200mm |
| Suitable bottle size | Diameter: 20-100mm |
| Voltage | 110V/220V/380V |
| Machine size | 2400(L)× 1600(W)× 1600 (H) mm |
| No | Name | Brand |
| 1 | PLC control system | SIEMENS |
| 2 | Touch-screen | SIEMENS |
| 3 | Labeling engine |
Panisonic |
| 4 | Check bottle sensor |
German SICK |
| 5 | Check opaque label sensor |
German LEUZE |
| 6 | Main transport motor |
Switzerland ABB |
| 7 |
Rotary plate motor |
Switzerland ABB |
1. printer device ,printing batch number and date on labels directly.

① Machine with two years warranty;
② Supply operation training for client workers ;
③ If with quality problem, provide technical support and supply wearing parts timely .
④ Range experienced engineer come to client company for installation;


