SKILT Top & bottom labeler l Top & bottom label applicator
Labeling type : Top labeling • bottom labeling • top & bottom labeling
Application as client use :
Machine with auto feeding device, specially suit for empty bag/pouch/unfolding box top bottom labeling;
With different kinds collection way for client choose.
With counting function.
Machine Advantage :
Machine Features :
Optional:
Transfer plates at infeed and outfeed, moveable version, digital position indicators ;
| No | Name | Brand |
|---|---|---|
| 1 | PLC control system | SIEMENS |
| 2 | Touch-screen | SIEMENS |
| 3 | Labeling engine |
German NOVEXX |
| 4 | Check opaque label | German Leuze |
| 5 | Check labeling object sensor | Japan KEYENCE |
| 6 | Main transport motor | Switzerland ABB |
| Model | PM-UDPM-A & PM-UDPM-ALS204 |
| Driving way | Servo control system & German NOVEXX |
| Label material | Self-adhesive sticker, opaque or transparent label |
| Yield(pcs/min) | 20-180pcs/min |
| Suitable label size | L:10-300mm,H:10-300mm |
| Suitable labeling product size | L: 40-380mm , H:40-350mm |
| Voltage | 110V/220V/380V |
| Machine size | 2500(L)× 800(W) × 1500 (H) mm |
Printer device
Thermal transfer printer , printing date and batch number on labels.

German NOVEXX labeling engine

① Machine with two year warranty;
② Supply operation training for client workers ;
③ If with quality problem, provide technical support and supply wearing parts timely ;
④ Range experienced engineer come to client company for installation;